Baranya.hu

Elkezdődött a Baranya Vármegyei Önkormányzat dísztermének energetikai korszerűsítése

Január elején elindult a pécsi történelmi belváros egyik fontos rendezvényhelyszínének energetikai korszerűsítése. A beruházás érdekessége, hogy a mai kor technológiáját használva, ugyanakkor a műemlékvédelmi szempontokra figyelve újul meg az épület.
Elkezdődött a Baranya Vármegyei Önkormányzat dísztermének energetikai korszerűsítése

A Pécs, Papnövelde utcai egykori vármegyeháza 1731-ben épült. Az épület az 1930-as években a főépülettől északi irányban elhelyezkedő, historizáló barokk stílusú díszteremmel bővült. Utóbbi épületrész jelenleg a Baranya Vármegyei Önkormányzat dísztermeként üzemel, többek között a közgyűlés üléseinek helyszínéül szolgál, de számos egyéb programnak is helyszíne. Rendszeresen tartják itt rendezvényeiket civil szervezek, egyesületek. Az épület hagyományos építési technológiával épült, fűtési-hűtési rendszere, falazata, nyílászárói nem felelnek meg a mai kor követelményeinek.

A Baranya Vármegyei Önkormányzat támogatást nyert az épület energetikai korszerűsítésére, ezáltal az üvegházhatású gázok kibocsátásának és az épület működési költségének csökkentésére.

Dr. Őri László, a Baranya Vármegyei Önkormányzat elnöke a média képviselőinek tartott sajtónyilvános projektnyitó bejáráson elmondta, hogy a korszerűsítés után a hagyomány és a 21. századi környezetvédelmi elvárások ötvözeteként megújult és környezetbarát rendezvényhelyszín várja majd a látogatókat, a Dísztermet igénybe vevőket.

A projekt keretében a padlásfödémek és a pincefödém hőszigetelést kapnak.  A meglévő homlokzati nyílászárókat az örökségvédelmi előírásoknak megfelelően részben felújítják, részben kicserélik korszerű nyílászárókra.  A homlokzati falazatot utólagos vízszigeteléssel látják el. Az épületben hőtermelés céljából meglévő kondenzációs gázkészülékek kiegészítésre kerülnek hőszivattyús rendszerrel, illetve a fan-coil rendszer is cserélve lesz. Az álteraszon napelemes rendszert helyeznek el.

A műemléki védelem alatt álló, hagyományos technológiával és hagyományos anyagok felhasználásával készült épült energiamegtakarítást célzó felújítása ötvözi az építéstörténeti értékek megőrzését és a modern kor technológiájának alkalmazását.

Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése, a település levegőminőségének javítása hozzájárul a pécsiek életminőségének növeléséhez.

Az önkormányzat a pályázat megvalósítására a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében 244.343.474 Ft vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert.

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg.




További hírek