Őri László: Történelmi küldetésünk, hogy az új Magyarországnak új történelmet írjunk
Pontosan 100 évvel ezelőtt egy igazságtalan, felelőtlen politikai döntéssel, a ránk erőszakolt ún. „békeszerződéssel” földarabolták az ezeréves történelmi Magyarországot. Egy tollvonással dobták oda a győztes nagyhatalmak csatlósainak Erdélyt, a Felvidéket, Kárpátalját, Délvidéket. Trianon lehetett volna a kezdete történelmi megsemmisülésünknek. Sokan ezt várták. Nem így történt. Földjeinket, kincseinket elvehették, politikai jelentőségünket lenullázhatták, múltunkat meghamisíthatták, de a lelkünket, életerőinket, hitünket nem tudta megtörni az igazságtalanság. - tette hozzá a Baranya Megyei Önkormányzat elnöke.
Őri László emlékeztetett, Magyarország túlélte a Trianon után a gazdasági világválságot, a II. világháborút, a szovjet megszállást, a sztálini és rákosi diktatúrát, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverését, a Kádár-rendszer legsötétebb fejezeteit. És jól emlékszünk 2004. december 5-re, amikor Gyurcsányék a legaljasabb módon magyart a magyarra uszítva akadályozták meg, hogy a határon-túli nemzettársaink visszakaphassák magyar állampolgárságukat.
A trianoni seb nagyon mély és az okozott szenvedés, mint a levágott láb fantom fájdalma, nem múlt el. „Trianon sebeit az idő bekötözte, de a vér átüt még a sebeken.” idézte a megyei elnök Szentmihályi Szabó Péter költő gondolatait.
Majd, így folytatta, Trianon a magyar haza, a magyar nemzet megszentelt fájdalma. Ez a szent fájdalom csodát művelt! A passzív szenvedést és kétségbeesést ország-építő és nemzetegyesítő erővé nemesítette. Az utóbbi 10 év elegendő volt arra, hogy Magyarország és a nemzet jövője mellett elkötelezett polgári kormányzat megvalósítsa a trianoni határokon átívelő nemzetegyesítést. A következetes nemzetpolitika a magyarságot kiemelte a trianoni országhatárok szorításából, és a Kárpát-medence mára ismét 15 millió magyar hazája lett. Majd Petőfi Sándor gondolatait idézte: „Nem támaszkodhatunk csak Istenre és magunkra. De e kettő elegendő lesz arra, hogy örök időre megmentsük a magyar nemzet életét és becsületét.” – ez a válaszunk ma 1920 június 4-re és ez lesz minden időben. - zárta gondolatait Őri László.